Zakončení prezentace

Prezentace má 2 zásadní okamžiky. Začátek a konec. Jejich důležitost zdaleka přesahuje jejich délku. Dejte do nich maximum své energie. A také času na přípravu. V tomto článku se budeme věnovat konci.

Energický akční závěr

„… a to je asi konec mojí prezentace.“ Tak tohle fakt nechcete! Konec je to, co si lidé zapamatují. A vy chcete, ať si zapamatují váš cíl (odkaz na článek o cíli). A ať jsou plní energie ten cíl naplnit. Pár možností jak na to:

  • Výzva k akci (nebo Call-to-action) – zcela jasně řekněte posluchačům, co chcete aby udělali. Nenechte je na pochybách, pochyby jsou velkou překážkou v akci
  • Váš osobní veřejný závazek – lidé milují autenticitu a pokud budete dělat to, o čem přednášíte, budou vás milovat
  • Vize ideální budoucnosti – vykreslete posluchačům budoucnost, po které budou toužit
  • Poučení – obzvláště pokud jste k prezentaci použili formu příběhu, řekněte posluchačům, co si mají z příběhu odnést

Slidy a tip na závěr

Pokud používáte slidy, umístěte na závěrečný slajd s kontaktem i klíčové heslo vaší prezentace. Tento slide často svítí na plátně dlouho a heslo se divákům vryje do paměti.

Tip: Třešničkou na dortu je zmínit v závěru něco, co zaznělo na začátku (odkaz na začátek). Například otázka, kterou jste položili v úvodu. Nebo se znovu objeví postava z příběhu, který jste řekli na začátku. Díky tomu se vše hezky propojí.

Věnujte závěru patřičnou pozornost. Zde máte největší vliv na pocity a myšlenky, se kterými vaši posluchači odejdou. Tak ať je to bomba!

Aplikace Profeev: Tajemstvím skvělých prezentací je důkladná příprava. Máme pro vás

Napsat komentář