Online kurz storytellingu

Pro super netrpělivé čtenáře, narazil jsem na báječný kurz storytellingu, čili vyprávění příběhů. A protože vyprávění příběhů je jedním z velmi mocných nástrojů prezentací, vřele vám ho doporučuji. Kurz storytellingu od Pixaru.

Khan Academy (opěvovaná alternativní internetová vzdělávací instituce) a Pixar (studio které produkuje velmi úspěšné animované filmy a založil ho Steve Jobs) vytvořili skvělý kurz storytellingu. Pixar umí špičkové animace, to bezpochyby, ale opravdový úspěch jejich filmů je v mistrovství ve vyprávění příběhů.

K čemu je mi v práci vyprávění příběhů

Příběh je skvělý začátek prezentace. Vyprávějte jim, jak jste se dostali k tomu co děláte a jak vás to dovedlo sem před ně. Propojíte se s diváky a získáte jejich důvěru. Protože příběhy milujeme. Protože příběhy nezpochybňujeme. Příběh může ilustrovat problém o kterém mluvíte, může podpořit vaše řešení, může přerámovat vnímání faktů.

Obsah kurzu

Kurz má 6 sekcí – úvod, tvorbu postavy, strukturu příběhu, vizuální jazyk, filmový jazyk, storyboard. Pokud nechcete sledovat celý kurz, doporučuji zejména sekce o struktuře příběhu a vizuálním jazyku.

Struktura příběhu je něco, co vám dá poměrně jednoduchý nástroj, jak svůj příběh vystavět. Záměrně neříkám vytvořit, pokud se bavíme o prezentacích, měli byste vyprávět jen vaše skutečné příběhy. Ale i skutečný příběh potřebuje strukturu, aby se v něm divák neztratil a dovedli jste ho k pointě, kterou zamýšlíte.

Poměrně známá a v mnoha knihách citovaná je příběhová struktura Pixaru

 1. Kdysi dávno … – kontext celého příběhu
 2. Každý den … – kde popisujete status quo, jak se věci normálně mají / měli
 3. Až jednoho dne … – něco donutilo hrdinu svou poklidnou relitu porušit
 4. A proto … – strádání a boj hrdiny – diváci rádi slyší, jak hrdina trpěl – hrdina zkouší, snaží se, selhává
 5. A proto … – strádání a boj hrdiny – diváci rádi slyší, jak hrdina trpěl – hrdina zkouší, snaží se, selhává
 6. Až nakonec … – hrdina uspěl – pointa a závěr příběhu – jak se nově normálně věci mají

Analogickou strukturu můžete použít i na celou prezentaci, vždyť pokud dáte prezentaci jasnou a navíc přirozenou a známou strukturu, divák bude nadšen, protože se snadno zorientuje.

 1. „Kdysi dávno …“ – nastíníte kontext o čem budete mluvit
 2. „Každý den …“ – lidé neuspokojivě řeší nějaký problém
 3. „Až jednoho dne …“ – problém narostl do závažných rozměrů – specifikujeme ho
 4. „A proto …“ – cesta k řešení
 5. „A proto …“ – možná má řešení nějaká negativa, jak se s nimi vypořádáme
 6. „Až nakonec …“ – máme řešení, přinese lidem takové a takové výhody, jak vypadá to jak lidé nově řeší problém ze začátku (ať už je to realita nebo vize)

Vizuální jazyk vám ukáže jak přemýšlet o slajdech, jak pomocí nich podpořit to co říkáte. Jak jimi řeknete, to co nechcete říct explicitně. Dozvíte se o velikosti prvků, o rámování, úhlech, barvách, tvarech. A taky o prázdném místě, které je podobně jako ticho, elementem samo o sobě.

Koukněte na celý kurz storytellingu od Pixaru.

Aplikace Profeev: Tajemstvím skvělých prezentací je důkladná příprava. Máme pro vás

Napsat komentář