Jak má vypadat prezentace (výjimečně slajdy)

Špatné slidy prezentaci škodí! Jak na to, aby pomáhaly, si povíme v následujících odstavcích. Ale nejdřív jedna hrozně důležitá věc. Než vůbec otevřete jakýkoliv program na prezentace, mějte do posledního detailu připravené, co budete říkat. Nikdy ne opačně. Lidé přišli na přednášku, ne na promítání.

Základní pravidlo pro správné slidy není nijak složité. Málo textu. Čím méně, tím lépe. Hezké obrázky k tomu a máte vyhráno.

Bullets kill even your presentation.
Pro neangličtináře: Bullets znamená jak kulky z pistole, tak odrážkový seznam. Celá fráze říká, že kulky/odrážky zabíjejí, i vaši prezentaci.

Proč je hodně textu špatně?

Z několika důvodů. Když divák čte, nevnímá co říkáte. Takže mluvíte zbytečně a když divák dočte, neví kde jste. Navíc pokud říkáte to, co už si divák přečetl, nudí se a vy ho ztrácíte. V neposlední řadě, co když si divák nestihne slide přečíst? To je frustrující pro něj i pro vás.

Taková pomůcka je, že slajd by měl být jako billboard na dálnici. Řidič ho musi přečíst než okolo projede ve 130km/h a věnuje se při tom řízení.

A proč obrázky?

Vhodným obrázkem zaujmete a podpoříte zapamatování toho, co říkáte. V experimentu Dr. Richarda Mayera si studenti zapamatovali informaci až o 65% lépe, pokud viděli informaci společně s obrázkem. Zejména je to důležité pro takzvané vizuální typy lidí, tedy lidi kteří se dobře učí vizuálními vjemy.

A jak takové dobré slidy vypadají? Podívejte se na tuto přednášku. Když nebudeme počítat první výjimečný slide, tak na prvních 5ti slajdech má Steve Jobs 4 slova a 2 čísla. Jen pro zajímavost, průměr prezentace v Powerpointu je 40 slov na 1 slide – tomu se zdaleka vyhněte.

Nejpoužívanější software na prezentace

Aplikace Profeev: Tajemstvím skvělých prezentací je důkladná příprava. Máme pro vás

Napsat komentář