Zakončení prezentace

Sorry, this entry is only available in Czech. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Prezentace má 2 zásadní okamžiky. Začátek a konec. Jejich důležitost zdaleka přesahuje jejich délku. Dejte do nich maximum své energie. A také času na přípravu. V tomto článku se budeme věnovat konci.

Energický akční závěr

“… a to je asi konec mojí prezentace.” Tak tohle fakt nechcete! Konec je to, co si lidé zapamatují. A vy chcete, ať si zapamatují váš cíl (odkaz na článek o cíli). A ať jsou plní energie ten cíl naplnit. Pár možností jak na to:

  • Výzva k akci (nebo Call-to-action) – zcela jasně řekněte posluchačům, co chcete aby udělali. Nenechte je na pochybách, pochyby jsou velkou překážkou v akci
  • Váš osobní veřejný závazek – lidé milují autenticitu a pokud budete dělat to, o čem přednášíte, budou vás milovat
  • Vize ideální budoucnosti – vykreslete posluchačům budoucnost, po které budou toužit
  • Poučení – obzvláště pokud jste k prezentaci použili formu příběhu, řekněte posluchačům, co si mají z příběhu odnést

Slidy a tip na závěr

Pokud používáte slidy, umístěte na závěrečný slajd s kontaktem i klíčové heslo vaší prezentace. Tento slide často svítí na plátně dlouho a heslo se divákům vryje do paměti.

Tip: Třešničkou na dortu je zmínit v závěru něco, co zaznělo na začátku (odkaz na začátek). Například otázka, kterou jste položili v úvodu. Nebo se znovu objeví postava z příběhu, který jste řekli na začátku. Díky tomu se vše hezky propojí.

Věnujte závěru patřičnou pozornost. Zde máte největší vliv na pocity a myšlenky, se kterými vaši posluchači odejdou. Tak ať je to bomba!

Aplikace Profeev: Tajemstvím skvělých prezentací je důkladná příprava. Máme pro vás

Leave a Reply