Rád bych vám, ehm, řekl …

Sorry, this entry is only available in Czech. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Tak obyčejná věc jako mluvení a kolik v tom je nástrah, které si navíc často ani neuvědomujeme. Pojďme se na pár z nich podívat.

Slova

Začneme slovy, která používáte. Ale ne těmi, která, máte připravená ve skriptu, ale těmi co používáte mimoděk. Všechna ta “ehm”, “jako” nebo nedej bože “vole”. Ukážu vám dvě cvičení, pomocí kterých se těchto parazitních nebo výplňových slov můžete zbavit.

cvičení 1

Budete potřebovat partnera, kterému prezentaci řeknete. Partner bude potřebovat skleničku a lžičku. Kdykoliv během vaší prezentace zaslechne výplňové slovo, cinkne lžičkou o sklenici. Ze začátku to bude iritující, ale jde o to si uvědomit, kdy a jak často slova používáte.

cvičení 2

Nahrajte se na video (odkaz na profeev). Pak pozvěte kamaráda nebo kamarády a na video se společně podívejte. Jde to i bez přátel, ale s nimi je to lepší. Sami si uvědomíte, jak mluvíte, když se uslyšíte.

Hlas

Znáte to, někoho je zábava poslouchat a někdo je uspávač hadů. Kde chcete být vy?Nebudu opakovat již řečené a odkážu vás na skvělý TED talk.  Takže zde jen shrnutí.

  • váš hlas má mnoho podob – je hlasitý nebo tišší, hluboký nebo vysoký, mluvíte rychle nebo pomalu
  • základam je s hlasem pracovat a měnit všechny možné polohy – síla je v kontrastu a změně
  • i když chcete mluvit potichu, publikum vás musí slyšet
  • silný hlas vyzařuje sebedůvěru a tahle sebedůvěra se vám vrátí a vybuduje skutečnou sebedůvěru

Ticho

Jeden z nejsilnějších neverbálních vyjadřovacích prostředků je ticho. Pár příkladů použití pauz.

  • už prosté oddělování vět ať nemluvíte jako kafemlinek
  • pauza před klíčovým sdělením pěkně dodá drama a soustředění publika na to co chcete říct
  • pauza po klíčovém sdělení mu dodá důležitost a podpoří zapamatování
  • když si sebevědomě ustojíte ticho, tak publiku jasně dáváte najevo, že vy na to máte, že jste autorita a že ve vás mají mít důvěru
  • pauza mezi podtématy (téma máte jen jedno, že?) pomůže divákovi a orientací v prezentaci

Délka pauz se vám jako mluvčímu bude vždy zdát mnohem delší, než jak to vnímá publikum. Zkuste si to s partnerem. Řekněte mu ať se soustředí na pauzy a pak se ho zeptejte, kde je vnimal, kolik jich vnímal, jestli jich bylo moc nebo málo, jestli byly dlouhé. Obvykle se při tomto cvičení soustredite abyste pauzy dělali, připadá vám, že jich děláte moc a strašně dlouhé a posluchač vám pak řekne, že to bylo tak akorát, klidně trochu víc. Takže až vám na pódiu přijde pauza dlouhá, ještě se nádechněte a pak teprve začněte znovu mluvit.

Takže naučte se si s grácií ustát ticho a klidně i plánovaně si ho zařaďte do prezentace.

Aplikace Profeev: Tajemstvím skvělých prezentací je důkladná příprava. Máme pro vás

Leave a Reply