Online kurz storytellingu

Sorry, this entry is only available in Czech. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pro super netrpělivé čtenáře, narazil jsem na báječný kurz storytellingu, čili vyprávění příběhů. A protože vyprávění příběhů je jedním z velmi mocných nástrojů prezentací, vřele vám ho doporučuji. Kurz storytellingu od Pixaru.

Khan Academy (opěvovaná alternativní internetová vzdělávací instituce) a Pixar (studio které produkuje velmi úspěšné animované filmy a založil ho Steve Jobs) vytvořili skvělý kurz storytellingu. Pixar umí špičkové animace, to bezpochyby, ale opravdový úspěch jejich filmů je v mistrovství ve vyprávění příběhů.

K čemu je mi v práci vyprávění příběhů

Příběh je skvělý začátek prezentace. Vyprávějte jim, jak jste se dostali k tomu co děláte a jak vás to dovedlo sem před ně. Propojíte se s diváky a získáte jejich důvěru. Protože příběhy milujeme. Protože příběhy nezpochybňujeme. Příběh může ilustrovat problém o kterém mluvíte, může podpořit vaše řešení, může přerámovat vnímání faktů.

Obsah kurzu

Kurz má 6 sekcí – úvod, tvorbu postavy, strukturu příběhu, vizuální jazyk, filmový jazyk, storyboard. Pokud nechcete sledovat celý kurz, doporučuji zejména sekce o struktuře příběhu a vizuálním jazyku.

Struktura příběhu je něco, co vám dá poměrně jednoduchý nástroj, jak svůj příběh vystavět. Záměrně neříkám vytvořit, pokud se bavíme o prezentacích, měli byste vyprávět jen vaše skutečné příběhy. Ale i skutečný příběh potřebuje strukturu, aby se v něm divák neztratil a dovedli jste ho k pointě, kterou zamýšlíte.

Poměrně známá a v mnoha knihách citovaná je příběhová struktura Pixaru

 1. Kdysi dávno … – kontext celého příběhu
 2. Každý den … – kde popisujete status quo, jak se věci normálně mají / měli
 3. Až jednoho dne … – něco donutilo hrdinu svou poklidnou relitu porušit
 4. A proto … – strádání a boj hrdiny – diváci rádi slyší, jak hrdina trpěl – hrdina zkouší, snaží se, selhává
 5. A proto … – strádání a boj hrdiny – diváci rádi slyší, jak hrdina trpěl – hrdina zkouší, snaží se, selhává
 6. Až nakonec … – hrdina uspěl – pointa a závěr příběhu – jak se nově normálně věci mají

Analogickou strukturu můžete použít i na celou prezentaci, vždyť pokud dáte prezentaci jasnou a navíc přirozenou a známou strukturu, divák bude nadšen, protože se snadno zorientuje.

 1. “Kdysi dávno …” – nastíníte kontext o čem budete mluvit
 2. “Každý den …” – lidé neuspokojivě řeší nějaký problém
 3. “Až jednoho dne …” – problém narostl do závažných rozměrů – specifikujeme ho
 4. “A proto …” – cesta k řešení
 5. “A proto …” – možná má řešení nějaká negativa, jak se s nimi vypořádáme
 6. “Až nakonec …” – máme řešení, přinese lidem takové a takové výhody, jak vypadá to jak lidé nově řeší problém ze začátku (ať už je to realita nebo vize)

Vizuální jazyk vám ukáže jak přemýšlet o slajdech, jak pomocí nich podpořit to co říkáte. Jak jimi řeknete, to co nechcete říct explicitně. Dozvíte se o velikosti prvků, o rámování, úhlech, barvách, tvarech. A taky o prázdném místě, které je podobně jako ticho, elementem samo o sobě.

Koukněte na celý kurz storytellingu od Pixaru.

Aplikace Profeev: Tajemstvím skvělých prezentací je důkladná příprava. Máme pro vás

Leave a Reply