Jedním uchem dovnitř, druhým ven

Sorry, this entry is only available in Czech. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Cílem prvních okamžiků vaší prezentace, je napojit se na publikum. Napojením myslím to, že budete “na jedné vlně”, budete si s publikem “rozumět”, vybudujete si důvěru. Právě důvěra je klíčová. Pokud si u publika nezískáte důvěru, tak i když vás budou poslouchat, nezměníte nijak jejich postoj a nic jim nepředáte. Jak se napojuje, jak se buduje důvěra? Mám pro vás několik nástrojů:

Úsměv a oční kontakt

Začněte normálním lidským úsměvem a navažte oční kontakt s pár konkrétními lidmi z publika. Pak udržujte tak nějak všeobecný oční kontakt s celým publikem a občas koukněte zase na konkrétní lidi. Případně si přes celé publikum představte písmeno W, vyberte si konkrétní lidi v jeho vrcholech a mezi nimi pohled přesouvejte.

Nepřerušujte oční kontakt na moc dlouho. Když například z jakéhokoliv důvodu část prezentace čtete, věty doříkávejte už s pohledem do publika. K očnímu kontaktu připojte ještě úsměv. Speciálně při vstupu na pódium, ale i během prezentace, se lidsky usmějte.

Vstup na pódium

O důvěře k vám rozhoduje i to, jak vstoupíte na pódium. V klidu, sebevědomě. Dejte si na čas. Navažte oční kontakt, usmějte se a pak teprve mluvte.

Ukažte zranitelnost

Výzkumy ukazují, že lidé mají raději někoho, kdo projeví nějakou slabost. Není to nekompetentnost, ale když se tváříte jako naprosto neomylní, lidé se s vámi těžko ztotožní. Další zdroje:

  • Adam Grant ve své knize Give And Take mluví o “Powerless komunikaci” a “Pratfall effect” – pokud velmi kompetentní osoba udělá chybu (a zvládne ji přijmout), tak ji pak lidé mají mnohem raději.
  • Podobně mluví i Brené Brown ve své přednášce The power of vulnerability (Síla zranitelnosti).

Rozesmějte je

Pokud publikum rozesmějete, snadno se naladíte na stejnou vlnu. Ale pozor na trapnost. Vtip je mocný nástroj, ale žádný vtip je pořád o hodně lepší než špatný vtip. Trocha srandy sám ze sebe většinou funguje docela dobře.

Odložte Ego

I pokud jste nejlepší atlet, vědec nebo super úspěšný podnikatel, nechte diváky, ať si na to přijdou sami.

Řekněte příběh

Příběh je komunikační nástroj, který máme bytostně zakódovaný. Lidé mají tendenci příběhům věřit a nezpochybňovat je. Vyprávějte váš autentický příběh. Jednak se vám bude dobře vyprávět, protože je to prostě váš příběh a za druhé tím že odhalíte něco o sobě, tak se lidem otevíráte a vybízíte k napojení.

Co funguje vám

Někteří řečníci věnují propojení se s publikem až neuvěřitelné množství času. Pomocí jednoho nebo i více příběhů popisují sdílenou zkušenost mezi nimi a diváky a vůbec nejdou k cíli prezentace. Ale ve chvíli, kdy začnou vést diváky k cíli, všichni s nimi jdou.

Vyzkoušejte si, co funguje konkrétně vám, na testovacím publiku nebo pomocí online aplikace ProFeev.

A jedno inspirativní video na závěr. Pusťte si ho jednou a soustřeďte se na první zhruba minutu a půl. Kam se Kelly McGonigal dívá a jak se tváří. Co ve vás vyvolávají její první slova „I have a confession to make…“ („Musím se k něčemu přiznat…“). A co “But first, I want you to make little confession to me…” (“Ale nejdří, bych chtěla abyste se trochu svěřili vy mě…”)

Pak si video pusťte celé, je to zajímavé povídání o stresu.

Aplikace Profeev: Tajemstvím skvělých prezentací je důkladná příprava. Máme pro vás

Leave a Reply