1 zásadní věc pro úspěch vaší prezentace

Možná to znáte, nudné prezentace, ve kterých se posluchači ztratí. Jedna věc jim chybí a mnoho přebývá. Tou tajemnou ingrediencí je cíl prezentace.

Co je cíl prezentace

Cíl prezentace je to, s čím chcete, aby vaši posluchači po skončení prezentace odešli. Jediná myšlenka, která jim bude znít v hlavě. To co řeknou, když se jich o hodinu později kamarád zeptá „O čem to bylo?“.

Cíl není téma. Téma je většinou moc velké, aby si ho někdo odnášel celé. Ale cílem může být jak je téma, o kterém mluvíte důležité a posluchači by se o něj měli zajímat. Nebo „Jeden praktický tip, který budou moc posluchači aplikovat do svého života“. Zde jsou cíle obecné, vy byste měli mít konkrétnější.

Jak na cíl přijít? Zeptejte se sami sebe. Kdo je mé publikum? Proč přišli? Proč to přednáším? A pokud můžete, zeptejte se vašich potenciálních posluchačů: Proč na mou prezentaci jdete?

Když už cíl máte, mějte ho při tvorbě prezentace stále na očích. Stále si kontrolujte, jestli se od cíle neodkláníte.

Mám cíl, co s ním?

A na konci prezentace si cíl nenechávejte pro sebe. Řekněte posluchačům, co mají dělat, aby splnili váš cíl. Říká se tomu Call-to-action nebo Výzva k akci. Nemusíte jim to říct ve stejném znění, jako jste si stanovili cíl pro sebe, ale řekněte to dost explicitně. Nenechávejte nikoho na pochybách, co má dělat. Pochyby jsou velikou překážkou akce.

A když už máte prezentaci připravenou, od začátku si ji projděte a naprosto nemilosrdně smažte vše, co přímo nepodporuje váš cíl. A opakujte, dokud, i při největší snaze, nejde nic odebrat.

Cíl je smysl prezentace. Provází vás i posluchače od začátku do konce. S ním začínáte přípravu a posluchač si ho vybaví poté, co vaše prezentace skončila. Napište si cíl jako první věc.

Aplikace Profeev: Tajemstvím skvělých prezentací je důkladná příprava. Máme pro vás

Napsat komentář